We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

« پست اول » متولد شد

امروز از پست اول به عنوان شرکتی که وظیفه اولین اپراتوری خصوصی پست ایران را به عهده دارد رونمایی شد.

روزی نیست که در اخبار و تحلیل‌های اقتصادی کشور واژه 《خصوصی‌سازی》 آورده نشود.

کلمه‌ای که ۱۸ سال است در ساختار دولت واردشده و همواره چالش‌هایی را با خود داشته است.

سیستم های اقتصادی موفق دنیا به فراخور زمان، مکان و شرایط‌شان متفاوت از هم ولی‌ همه 《به سود صنعت و مردم》، در حال کوچک کردن بدنه دولتی یا خصوصی سازی آن تا 《حد》امکان هستند. 

حدی که یک نظام حاکمیتی با تعیین آن از یک‌طرف می خواهد جلوی 《انحصار》 و به خطر افتادن منافع عموم مردم را بگیرد و از طرفی از نیرویی انگیزشی به نام 《رقابت》 بخش خصوصی چالاک و چابک، برای پیشبرد اقتصاد استفاده کند.

به بیان دیگر، مهم‌ترین مسئله در خصوصی‌سازی همین محدوده‌ی خصوصی‌سازی در آن موضوع است که تا چه حد وارد مسائل اجرایی و حقوقی و رگولاتوری شود.

اما این تعیین حدود و مرزبندی در مواردی به اشتباهاتی هم دچار شده است. البته نه در کشورمان بلکه در همه کشورهایی که در حال خصوصی‌سازی خود هستند.

امیدوارم ابهامات و چالش های این فرآیند نه تنها در صنعت پست بلکه در دیگر عرصه های اقتصاد ایران نیز بدرستی و بسرعت برطرف شود تا با تنظیم درست مکانیسم و فرآیند عرضه و تقاضا در بازار و شرایط رقابتی بهینه باعث بکارگیری بیشتر عوامل تولید، افزایش کارایی عوامل اجرایی چه دولتی و چه خصوصی و در نتیجه بازده بیشتر و متنوع‌تر شود تا در نهایت مردم بتوانند با افزایش کیفیت و کاهش قیمت مواجه شوند.

چرا که بی‌رودربایستی لیاقت و شایستگی مردم‌مان بیش از خدماتی است که در حال حاضر از سوی بخش دولتی و خصوصی به آنها ارائه می‌شود.

 

 

 

گالری تصاویر:

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
*

3 + 2 =