We are apologize for the inconvenience but you need to download
more modern browser in order to be able to browse our page

Download Safari
Download Safari
Download Chrome
Download Chrome
Download Firefox
Download Firefox
Download IE 10+
Download IE 10+

ناتوانی آموخته

این روزها همه ما در خطر بحران های روانی ناشی از استرس و ابهام و نگرانی در مورد آینده و سلامتی خودمون و خانوادمون هستیم. به همین خاطر به نظرم رسید در مورد مهارت هایی صحبت کنم که لازمه هر مدیری داشته باشه تا به بقیه همکارا انتقال بده و البته خودش هم ازشون استفاده کنه تا تاب آوری خودش و تیمش رو در بحران ها افزایش بده.

مارتین سلیگمن پدر روانشناسی مثبت در مورد موضوعی تحت عنوان “ناتوانی آموخته” صحبت می کنه. موضوعی که بعدها ازش برای مفهوم تاب آوری روانی افراد در شرایط سخت استفاده شد. تلاش می کنم در مورد تاب آوری در پست بعدی صحبت کنم. و اما ناتوانی آموخته:
حتما این فیلای بزرگی که یه طناب نازک به پاشون بسته شده ولی طناب رو پاره نمی کنن و فرار نمی کنن رو دیدید. به نظرتون چرا اینجوریه؟ این فیلا از بچگی با همین طناب بزرگ شدن. اوایل تلاش کردن که بازش کنن ولی با تلاش های زیاد شبانه روزی نتونستن این کارو کنن و “یاد گرفتن” که نمی تونن! و این یادگیری رو در بزرگسالی هم با خودشون یدک می کشن و درحالیکه توانایی فیزیکی کندن طناب رو دارن، از نظر روانی یادگرفتن که نمی تونن و تلاشی هم نمی کنن. متاسفانه بعضی از ما آدما هم همینطوریم. بعد از چندبار تلاش برای رسیدن به هدف، درصورت عدم توفیق، زندگی در بدبختی و فلاکت و استرس و … رو می پذیریم. یاد میگیریم که نمی تونیم!
راه حل رهایی از این ناتوانی آموختیه چیه؟ سلیگمن میگه “خوش بینی”.
در مطالعات سلیگمن یه عده بودن که ناتوانی رو یاد نمی گرفتن و باوجود هر شکستی بازم تلاش می کردن. وجه تمایز این ها “خوش بینی” بود. این افراد اعتقاد داشتن فردا جور دیگه ای خواهد بود، اوضاع می تونه بهتر باشه. همیشه این فلاکت پایدار نیست. می تونن یه روز طناب رو پاره کنن. این نگاه باعث می شد افراد بدبختی و استرس و شرایط دشوار رو نپذیرن و از تلاش دست برندارن.
آدم های مختلف در مواجهه با بحران و مشکلات سه نوع عکس العمل دارن:
۱٫ در برابر بحران غمگین و ناراحت می شن وبعد فرو میریزن.
۲٫ در برابر بحران غمگین و ناراحت می شن، مقاومت می کنن و بالاخره بلند می شن.
۳٫ در برابر بحران نه تنها تاب آوری دارن بلکه با شدت و قدرت بیشتری برمی گردن و قوی تر از قبل ظاهر می شن.

  1. به زودی در مورد دسته سوم صحبت می کنم. این افراد چطور تاب آور تر از بقیه هستند و چجوری می تونیم ما هم تاب آور تر از قبل باشیم.

یک دیدگاه بگذارید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
*

18 − ده =