صنعت پست ایران، استعداد این را دارد که فراتر از مرزها رود

به بهانه حضور خانواده اولین اپراتور خصوصی پست ایران در خارج از مرزها و عقد تفاهم‌­نامه تیپاکس اینترنشنال با شرکت پست قطر (برید القطر)

شاید کسی یادش نیاید که تیپاکس کی و چگونه آغاز شد، چگونه توسعه پیدا کرد و چگونه از همه مشکلات و ناهنجارها عبور کرد و نهایتا چگونه توانست در جریان‌های مدرن مصرف، خود را با مصرف‌کننده‌هایش وفق بدهد و در گردونه کسب‌وکار باقی بماند.

احترام به اصالت و نگاه مدرن هویتی است که کسب‌وکارهایی که بخواهند در خاوردور و یا شرق توسعه پیدا کنند، باید داشته باشند. لحنی که با هویت برند تیپاکس و هولدینگ فاخر تنیده شده است.

داستان تیپاکس را خیلی از کارکنان و مشتریان و علاقمندان به استارت‌آپ‌ها و برندها می‌دانند یا چیزهایی از آن شنیده اند. ولی در این نوشتار قصدم این نیست که از گذشته صحبت کنم. یکی از دلایلی که کارآفرینی و توسعه کسب‌و‌کارهای ما در آن گرفتار می‌شوند، این است که محلی فکر و محلی عمل می کنند. برخی محلی فکر می‌کنند و می‌خواهند جهانی عمل کنند. ولی حتی در بازارهای بومی هم موفق نبوده و از صحنه حذف می‌شوند. و شاید یکی از مهمترین دلایل اینکه کسب‌وکارهای بین المللی کمی در ایران تاسیس شده و توسعه پیدا کرده اند، همین باشد.

یکی از مهمترین حوزه های توسعه هر کسب وکاری به ویژه لجستیک و ترابری حوزه خلیج‌فارس است. جایی که بدلیل اتصال به بازاهای بین المللی و آبهای آزاد، مدت‌هاست فراموش شده است که خواسته یا ناخواسته رقبای غربی و یا شرقی از آن سود می جویند. و ایران و کشورهای منطقه، متضرر می شوند.

بین کشورهای حوزه خلیج‌فارس، قطر کمتر درگیر این حاشیه‌هاست. مجله فوربز، قطر را ثروتمندترین کشور جهان معرفی کرده‌است. قطر بالاترین شاخص توسعه انسانی بین کشورهای جهان عرب را داراست. این کشور بالاترین درآمد سرانه را در جهان دارد. تفاهم‌نامه بین تیپاکس اینترنشنال و شرکت پست قطر، گامی هر چند کوچک ولی مهم، در راستای توسعه فرامرزی لجستیکی و در نتیجه ایجاد زیرساخت‌هاست.

زیرساخت‌هایی که برای بسیاری از کسب‌و‌کارها، صنایع و دیگر خدمات حیاتی و بسیار مهم است. زیرساختی که شاید ایران را، به شاهرگ شاهراه ابریشم اسطوره‌ای خود بازگرداند. و این رونق مستلزم تلاش، خلاقیت و همراهی و کار تیمی خواهد بود. چیزی که در کلمه‌ای بنام انگیزه در چشمان تک‌تک کارکنان و مدیران تیپاکس دیده می‌شود. و البته وظیفه‌ی یک سکاندار است، که این سو و برق را در نگاه آنها، نگه دارد.

 

mm
دکتر مهرداد فاخر
مدیرعامل تیپاکس، رییس هیئت مدیره اولین اپراتور خصوصی پست ایران و هلدینگ فاخر هستم